Marcin Michał Wysocki

Rocznik 1965, urodzony na warszawskim Żoliborzu, człowiek wielu talentów i profesji. Posiada ich ponad trzynaście. I tak (wyliczając z grubsza zaledwie), na początku kariery zawodowej był muzykiem i kompozytorem po szkole II st w klasie gitary klasycznej. Nagrał dwie autorskie płyty. Równolegle związał się z teatrem. Obronił pracę dyplomową w postaci partytury reżyserskiej, a następnie trafił do warszawskiego Teatru Popularnego (Teatr Szwedzka 2/4), w którym był tłumaczem oraz asystentem dwóch wybitnych reżyserów amerykańskich: Jeffa Goffa i Jacka Wrighta. Wkrótce dołączył do Teatru Ateneum, gdzie pełnił rolę m.in. asystenta największych reżyserów scen polskich. Pracował u boku takich osobowości teatru polskiego, jak: Laco Adamik, Krzysztof Zaleski, Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki, Tadeusz Konwicki, Agnieszka Osiecka czy Janusz Warmiński.

W kolejnych latach związał się z rozmaitymi przedsięwzięciami i firmami, m.in. współpracował z TVP w programach: LUZ, Sportowa apteka, Kawa czy herbata?. Był autorem muzyki do programów Mur, Sportowa apteka, nagrał też autorską płytę Head. Próbował swych sił w roli spikera w Radiu Zet u jego założyciela Andrzeja Wojciechowskiego. Po ukończeniu studiów pedagogicznych pracował przez kilka lat w różnych placówkach jako nauczyciel muzyki i języka angielskiego (stworzył m.in. autorski program nauczania i oraz opracował wdrożony w niektórych szkołach skrypt do nauki gramatyki j. angielskiego). Równolegle poprowadził karierę naukową, którą uwieńczył doktoratem z zakresu etnografii i etnologii na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W międzyczasie na kilkanaście lat związał się z biznesem. Najpierw jako specjalista bankowy w PKO BP, a po studiach w Londynie organizowanych przez VISA Int. oraz Barclay’s Bank stał się unikalnym w Europie ekspertem od transakcji kartami płatniczymi, który stworzył międzybankową spółkę rozliczeniową eService S.A. Potem (w dużym skrócie) objął funkcję wiceprezesa spółki BillBird SA należącej do trzeciej największej korporacji w USA.

Od dziesięciu lat jest autorem książek. Poza opublikowaną w 2004 roku dysertacją naukową popełnił trzy książki historyczne: Remedium na śmierć – historie prawdziwe, relacji kombatantów z okresu Powstania Warszawskiego A jednak przeżyliśmy. Niezwykłe wspomnienia, a także naukową monografię żołnierza AK Michał Wysocki. Wspomnienia z lat 1921–1955, która doszła do finału Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2017 r. Po tym okresie autor rozpoczął przygodę z literaturą obyczajową i wydał kolejno: w roku 2020 powieść Baku, Moskwa, Warszawa – historię życia młodego Azera, artysty plastyka, który kierując się w życiu dwiema najważniejszymi dla siebie wartościami: potrzebą wolności oraz pragnieniem miłości, staje się wiecznym imigrantem. W roku 2021 zbiór opowiadań o poznawaniu się przez internet #Portal randkowy. W tym samym roku Namaluj mi – powieść obyczajową, zgrabnie łączącą wątki miłosne ze śmiałymi scenami erotycznymi. Oraz w 2023 roku Więzy – odważny erotyk o rozbudowanej warstwie obyczajowej.

Początkowo Wysocki uważał, że jego wyjątkowo bogaty życiorys uniemożliwił wyspecjalizowanie się w jednej konkretnej dyscyplinie, która w drugiej połowie życia przynosiłby mu mistrzowski poziom, a co za tym idzie uznanie innych i profity. Nie poświęcił się także budowaniu umiejętności pisarskich – co na pewno zaowocowałoby po latach pracy wielką biegłością w tym obszarze. W końcu zadebiutował dopiero w wieku pięćdziesięciu jeden lat. Jednak jak się z czasem okazało, dzięki obranej ścieżce zawodowej posiadł szeroką wiedzę w wielu dziedzinach, co mu obecnie służy w praktyce pisarskiej. Jak mówi: „zapewne posiadam skromniejszy warsztat od niektórych moich koleżanek i kolegów po piórze, jednak w przeciwieństwie do wielu autorów, moje życie nie skoncentrowało się tylko na jednej dziedzinie, więc mogę obecnie garściami czerpać ze swoich życiowych doświadczeń. Mam po prostu o czym pisać”.