Magdalena Wala

Ślązaczka, emocjonalnie związana głównie z dwoma miastami – Mysłowicami oraz Pszczyną. Odrobinę marzycielka, w większości wypadków twardo stąpająca po ziemi realistka. Miłośniczka zwierząt mniejszych i większych, z wyłączeniem jednak owadów, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Najbardziej relaksuje ją spacer brzegiem morza i wsłuchiwanie się w szum fal.

Zainteresowana zgłębianiem tajemnic historii, głównie tych, które może odkryć na kartach starych tomisk. Nie stroni również od bardziej osobistego kontaktu z pozostałościami dawnych cywilizacji, odwiedzając muzea czy zwiedzając zabytki. Im starsze tym lepsze, ponieważ jej ulubione epoki historyczne to starożytność i średniowiecze.  

Pisze dla dorosłych, zazwyczaj powieści historyczne, lub z historią w tle. Do takich należy seria dziewiętnastowiecznych romansów historycznych „Damy i buntowniczki” oraz  seria „z koronkami”, przenosząca czytelnika do czasów wojny polsko-bolszewickiej. Mieszankę powieści historycznej których akcja rozgrywa się współcześnie oraz w czasach drugiej wojny światowej stanowią serie mysłowicka „Za zakrętem” oraz warmińska „Splątane losy”.

Napisała również współczesne komedie „Przypadki pewnej desperatki” i „Mów mi katastrofa”. Popełniła również komedię rozgrywającą się w czasach starożytnego Rzymu „Rzymskie odcienie miłości”. Powieść historyczną „Skradzione życie”, która w całości rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej. Jej opowiadania ukazały się w kilku antologiach „Przytulajka”, „Taniec pszczół”, „Czułe spotkania”, „Czułe podróże”

Obecnie pracuje nad cyklem „Między jeziorami”, który opowiada o mieszkańcach Mazur w czasie ostatniego roku drugiej wojny światowej oraz w pierwszych latach po jej zakończeniu. Pierwszy tom zatytułowany „W sercu wroga” ukazał się w maju 2022 roku.

Odnośniki do artykułów i wywiadów