Warsztaty ekologiczne z Agnieszka Lingas-Łoniewska

Zostań doktorem naszej planety!
Siedem recept na to, aby każdy z nas stał się doktorem Ziemi i żył i postępował Eko.

  1.  Zbierajmy plastikowe nakrętki.
    Dlaczego?
    • Granulat-polimer PET, z którego zrobione są nakrętki, szybciej ulega recyklingowi.
    • Kilogram nakrętek kosztuje około 1 zł., biorąc pod uwagę globalne akcje, zrobi się z tego naprawdę pokaźna kwota, którą firmy zajmujące się zbieraniem nakrętek, przekazują na cele charytatywne lub na pomoc osobom niepełnosprawnym.
    • Butelki pozbawione nakrętek łatwiej jest zgnieść.
  2. Nie wyrzucajmy plastikowych opakowań do lasów, rzek, mórz.
    • Plastikowa reklamówka porzucona w lesie będzie rozkładała się 450 lat.
    • Śmieci wyrzucone w lesie są zagrożeniem dla ekosystemu, powodują zatrucia zwierząt i pożary.
  3. Zbierajmy deszczówkę.
    • umiejętne wykorzystanie wody deszczowej może ograniczyć zużycie wody aż o 50%, co niesie za sobą oczywiste profity ekonomiczne, ale przede wszystkim – ekologiczne. W zeszłym roku. 
  4. Gaśmy światło! Jest to globalna akcja, która ma miejsce każdego roku, w ostatnia sobotę marca.

    “Godzina dla Ziemi” to manifest, który wyraża sprzeciw wciąż postępującemu wyniszczaniu środowiska. Po raz pierwszy zorganizowano ją w Sydney w 2007 roku. Od tamtej pory każdego roku udział w niej bierze coraz większa liczba miast i instytucji z całego świata. Już w 2010 roku “Godzina dla Ziemi” stała się największą akcją na rzecz środowiska w historii – podaje World Wide Fund, organizator przedsięwzięcia.

  5. Nie palmy w piecach śmieciami!

    W niektórych piecach wciąż lądują różne nietypowe przedmioty, łącznie z kawałkami lakierowanych mebli, co przekłada się na wzrost zanieczyszczeń. Jeśli zatem chcemy poprawić jakość powietrza, powinniśmy nauczyć się dobrych nawyków związanych z paleniem w piecu i stosować tylko dozwolone paliwa i materiały. 

  6. Nie korzystajmy z foliówek!

    Wybierając się na zakupy warto mieć pod ręką torbę wielokrotnego użytku albo np. wiklinowy koszyk. Warto ograniczyć kupowanie kolejnych opakowań foliowych czy papierowych toreb. W przeciwnym razie będziemy bowiem tylko generowali nowe, zupełnie niepotrzebne i trudne do utylizacji odpady. 

  7. Zbierajmy baterie i telefony.

    Jest to program dlugofalowy, wdrażany w szkołach, mający na celu wdrażanie wśród dzieci i młodzieży nawyku właściwego postępowania z odpadami będącymi zagrożeniem dla środowiska.