Jarosław Kamiński | Warsztaty literackie

Po co warsztaty pisarskie? Może chodzi o zabicie czasu? Czemu nie! To może być dobra zabawa z dużą ilością wciągających ćwiczeń i inspirujących rozmów. Czy to jednak przypadkiem nie jest tylko dlatego, aby pisać wspaniałe powieści? Owszem, jeśli ktoś ma talent i takie pragnienie. Będzie przecież można dowiedzieć się o warsztacie pisarskim i jak z małego pomysłu zrobić wielką literaturę. A może chodzi o coś jeszcze innego? Aby nauczyć się czytać jak pisarz? Tak, to też! A dzięki temu intensywniej odbierać literaturę (a także film i teatr), bardziej świadomie uczestniczyć w kulturze i czerpać jeszcze więcej przyjemności.

Oto propozycja warsztatów:

Warsztaty mogą odbywać się albo w jednym module 2×6 godzin (np. 1 weekend) albo w wersji rozszerzonej w 3 modułach (np. 3 weekendy) po 6 godzin dziennie. Możliwe krótsze wersje, ale to dyskusji.

Wersja skrócona

Zapoznanie się z podstawowymi zasadami klasycznej dramaturgii: 3 aktowa struktura opowieści, struktury narracyjne, psychologia protagonisty, budowanie dialogów. Praca nad własnymi projektami oraz ćwiczenia pomagające zrozumieć zasady pisania.

Wersja pełna

  • Początki pisarskie: skąd czerpać pomysły, punkty widzenia w powieści, rozwijanie historii.
  • Przygotowanie do pisania: research, kospekt, treatment,
  • Zapoznanie się z podstawowymi zasadami klasycznej dramaturgii: 3 aktowa struktura opowieści, Struktury narracyjne.
  • Proza gatunkowa.
  • Psychologia postaci powieściowych: protagonisty, antagonisty, „postaci lustro”.
  • Funkcja dialogu, sposoby budowanie wciągających dialogów.
  • Nastrój i klimat opowieści, funkcja i sposoby tworzenia.
  • Sposoby budowania emocji w tekście.
  • Funkcja rekwizytu w opowieści.
  • Przeszkody pisarskie i jak z nimi walczyć: blokada pisarska, „zagubienie w gąszczu fikcji”, wybory artystyczne.
  • Praca nad rozwojem własnego projektu

Każdy uczestnik – niezależnie od stopnia zaawansowania pisarskiego – musi mieć przygotowane 1 stronicowy opis projektu teatralnego, filmowego albo powieściowego nad którym będzie pracować podczas warsztatów. Projekt może się zmienić, ewoluować, doprecyzować itp. ale musi być bazą dla zajęć. W projekcie musi być zawarty koncept artystyczny i historia jakiegoś bohatera.

O autorze:

Jarosław Kamiński Pisarz, scenarzysta, dramaturg

W 2012 Kamiński wydał powieść p.t. „Rozwiązła” (Wyd. W.A.B.) Książka znalazła się na liście bestsellerów Empik. Pr III Polskiego Radia, Magazyn Literacki „Książki” oraz portal WP.pl zaliczyli ją do najważniejszych wydawnictw 2012 r. Nową powieść Kamińskiego pt. „Wiwarium” wydawnictwo W.A.B zapowiada na kwiecień 2015.

Kamiński był współscenarzystą trzeciego sezonu serialu HBO „Bez Tajemnic” (terapia piątkowa pt. „Tomasz”, reż. A. Holland i K. Adamik). A w roku 2014 – programu rozrywkowego „Co leci w sieci” (TVP 2) Jest również współscenarzystą nowego projektu filmowego Rafaela Lewandowskiego „Lepsza strona świata”. W 2011 r. czasie Max Ophuels Preis Festival w Saarbruecken odbyła się premiera niemieckiego filmu „Nachmieter”, którego był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Jest również twórcą idei serialu ”Rezydencja”

Ponadto Kamiński jest autorem tomików poezji “Czarna ikona” oraz „Pod murami”.

Jako Wielebny Kamiński autor opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań w stylu L. Kołakowskiego pt. “Jak nie dać się ogłupić”( Pierwsza e-książka sprzedawana w polskim Internecie. )

Sztuki Kamińskiego wygrywały konkursy dramaturgiczne, były publikowane i wystawiane (lub prezentowane w formie czytań) w teatrach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Radomiu.

Kamiński prowadzi zajęcia z pisania i scenopisania na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w CK „ŻAK” w Gdańsku oraz w szkole „Pasja pisania”.