Krzysztof Petek | Biwaki integracyjne z zajęciami antywykluczenowymi

Krzysztof Petek wielokrotnie prowadził zajęcia dla bibliotek, gdzie uczestnikami była młodzież ze środowisk zagrożonych wykluczeniem, zwykle pół na pół z młodzieżą aktywną, czytelnikami. 

Współpracuje z instruktorami posiadającymi uprawnienia oraz z psychologami, dla każdej grupy przygotowuję indywidualny scenariusze zajęć, zależne od czasu, wieku, specyfiki środowiska, oczekiwań zleceniodawcy. 

Sam posiada uprawnienia wychowawcy i kierownika obozów oraz kolonii, ma za sobą kursy pierwszej pomocy, ratownictwa, technika prowadzenia akcji poszukiwawczych, samoobrony, jest od trzech dekad instruktorem survivalu.

Informacje o autorze.

Przykładowe programy biwaków integracyjnych z zajęciami antywykluczenowymi.

SMAK PRZYGODY - integracyjny biwak survivalowy - DWA DNI, DŁUGA NOC

GRUPA

Uczestnicy: od 12 roku życia, sprawni fizycznie, do 40 osób

CEL

Prócz oczywistych emocji, związanych z zabawą, cała akcja ma na celu integrację grupy, doskonalenie komunikacji, naukę działania w sytuacjach dyskomfortu, deprywacji, dezorientacji. Zadania stawiane przed uczestnikami dowiodą im, że wykonać je można jedynie współpracując,dzieląc się obowiązkami, wykonując zoobowiązania. Młodzi ludzie nabędą teŻ podczas szkoleń, gier i pozoracji umiejętności z dziedzin ratownictwa medycznego, orientacji w terenie, zarządzania sytuacją kryzysową, bezpiecznego korzystania z narzędzi, rozpalania ognia i panowania nad nim, komunikacji ze służbami ratunkowymi, poruszania się w trudnym terenie, budowy schronisk, szyfrów.

ZAŁOŻENIE TAKTYCZNE

Uczestnicy mają za zadanie odnaleźć ukryty skarb. Aby otrzymać wytyczne prowadzące do niego, należy w ciągu dwóch dni wykonać zestaw zadań, przejść próby, zdobyć odpowiednią ilość punktów.

ELEMENTY SKŁADOWE

Niektóre działania uzależnione są od pogody, ukształtowania terenu i kondycji uczestników.

BEZPIECZNA WĘDRÓWKA

Marsz szlakami, ale i poza nimi, turystyka – ale i ewakuacja – wymagają wiedzy i umiejętności. Wędrówka w terenie różni się bardzo od spaceru po parku. Zwłaszcza, gdy trasa będzie długa, pogoda niesprzyjająca, a ścieżki powiodą nas i w skwarne południe, i w środku nocy. Jak badać
teren? Jak ustalać odcinki? Jakie zagrożenia brać pod uwagę? Jak stawiać stopy? Umiejętność poruszania się w terenie i analizowanie trasy to algorytm bezpieczeństwa, którego nauczymy uczestników. Przełoży się on bowiem na codzienne podejmowanie wyzwań.

AMAZOŃSKIE OBOZOWISKO

Namioty, hamaki, szałasy. W zależności od sytuacji, używamy do noclegu różnych urządzeń. Namioty trzech typów rozłożymy wspólnie, każdy też nauczy się montować hamak z tarpem (zadaszeniem). Unikatem będzie nauka specjalnego, niezaciągającego się węzła peruwiańskich Indian Machiguenga. Zbudujemy także co najmniej dwa typy szałasów – w tym piętrowy!

SZKOLENIE SAMOOBRONY

Nie trzeba trenować latami, by w sytuacji krytycznej poradzić sobie z przeciętnym agresorem ulicznym. Pół godziny szkolenia wyposaży uczestników w kilka prostych narzędzi, których samodzielne dalsze trenowanie może ich kiedyś wybawić z kłopotu. Szkolenie poprowadzi Krzysztof Petek, 7. stopień kung-fu WingTsun. Szkolenie jest nieinwazyjne, nie zagraża bezpieczeństwu trenujących. Trening zostanie połączony z
pokazem specjalnym. Drugiego dnia biwaku powtarzamy trening dla utrwalenia odruchów.

ZAWODY STRZELECKIE

Strzelanie do celu z broni krótkiej i długiej ćwiczy samodyscyplinę, skupienie i panowanie nad fizjologią. Zorganizujemy strzelnicę (broń pneumatyczna) i poprowadzimy szkolenie postaw i technik strzeleckich. W bezpiecznym miejscu będzie można celować do tarcz i puszek.

OGNISKO – ZABAWY INTEGRACYJNE I WIECZÓR OPOWIEŚCI NIESAMOWITYCH

Gitara, ogień, śpiew i kiełbaski z ogniska, do tego pląsy z dzieciństwa i opowieści w półmroku – to elementy, które czynią atmosferę niezapomnianą. Zafundujemy sobie to choćby do rana, wspólna zabawa jest elementem integrujących, obniżającym poziom agresji, pozwalającym introwertykom włączyć się we wspólne działania. W planie jest też wieczór opowieści niesamowitych.

MOST LINOWY

Wspólnie montujemy niewielki most linowy – zgodnie z normami ratunkowymi. Uczestnicy mają za zadanie przedostać się z płonącego wieżowca do sąsiedniego, z którego można się ewakuować. Wszyscy muszą „przeżyć” – więc i przejść próbę. Most zostanie zamontowany na niewielkiej wysokości, każdy będzie profesjonalnie zabezpieczony. Przed przejściem mostu odbędzie się szkolenie technik bezpiecznego korzystania z mostów wiszących.

WALKA O OGIEŃ

Ogień towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Przetrenujemy umiejętność jego rozpalania, także w warunkach niesprzyjających. Uczestnicy nauczą się rozpalać ogień z pomocą zapałek, zapalniczki, krzesiwa. Dowiedzą się, które drewno płonie nawet, gdy jest mokre. Jak rozpalić ogień z pomocą miotełki. Zrobią pochodnię, nauczą się korzystania z hubki jako narzędzia do przenoszenia ognia. Efektem będzie samodzielnie przygotowany chlebek traperski.

ELIKSIR ŻYCIA

Bez jedzenia człowiek może przetrwać nawet trzy tygodnie. Bez wody – zaledwie trzy dni. Nauczymy uczestników, jak poszukiwać wody, jak ją pozyskiwać i jak uzdatniać w warunkach polowych. Dowiedzą się także, ile wody potrzebujemy w różnych warunkach pogodowych i przy wszelkich aktywnościach. Młodzi ludzie nauczą się obliczać potrzebne zapasy, obsługiwać profesjonalny filtr i budować własny – z tego, co znajdą w lesie.

ORIENTACJA W TERENIE

Nawet najlepszy piechór przegra, jeśli pójdzie w nieodpowiednim kierunku. Dlatego nauczymy uczestników rysowania planów, korzystania ze znaków topograficznych i patrolowych, orientacji mapy i wyznaczania kierunku marszu. Specjalne plany, których elementy będą znajdywać podczas całego biwaku, doprowadzą ich na koniec do poszukiwanego skarbu.

PRÓBA SAMOTNOŚCI

Ciemność i samotność to wrogowie ludzi żyjących w zorganizowanych, industrialnych społecznościach. Mrok budzi wyobraźnię, brak wsparcia drugiego człowieka – strach. W takich warunkach imaginujemy sobie nawiększe niebezpieczeństwa, upiory, potwory. W ciemności przecież tkwi wszystko, czego się lękamy! Specjalna nocna próba pozwoli młodym ludzim pokonać te atawistyczne strachy. Zrozumieją, że mrok jest naszych sprzymierzeńcem, daje bezpieczeństwo, samotność zaś pozwala skupić się tylko na własnych potrzebach i refleksjach. Podczas tej próby pokonają lęk, który wielu dorosłym rzuca kłody pod nogi.

MARSZ RATOWNIKA

Chodnikiem i ścieżką potrafi wędrować każdy. Zdarzają się jednak chwile, gdy trzeba podjąć decyzję o przeprawie przez trudny obszar. Pokonanie strachu przed marszem na przełaj, łąkami, mokradłami, gęstwiną może zaważyć w sytuacjach krytycznych na życiu młodych ludzi – albo bezpieczeństwie tych, do których ttzeba z ratunkiem dotrzeć. Marsz stanowi element szkolenia prowadzenia akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Szkolenie przeprawowe przekłada się też na ogólnożyciowy algorytm pokonywania przeszkód. „Nie boję się szkolnych wyzwań, skoro potrafiłem pokonać leśne bagniska!”.

SKARB

Zwieńczeniem biwaku zabaw będzie odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez Hansa Guentera, złodzieja z SS. Sam skarb trafi do muzeum, ale jego znalazcy otrzymają cenne nagrody.

SMAK PRZYGODY - integracyjny biwak survivalowy - SIEDEM DNI, SZEŚĆ NOCY

GRUPA

Uczestnicy: od 12 roku życia, sprawni fizycznie, do 40 osób

CEL

Prócz oczywistych emocji, związanych z zabawą, cała akcja ma na celu integrację grupy, doskonalenie komunikacji, naukę działania w sytuacjach dyskomfortu, deprywacji, dezorientacji. Zadania stawiane przed uczestnikami dowiodą im, że wykonać je można jedynie współpracując,dzieląc się obowiązkami, wykonując zoobowiązania. Młodzi ludzie nabędą tez podczas szkoleń, gier i pozoracji umiejętności z dziedzin ratownictwa medycznego, orientacji w terenie, zarządzania sytuacją kryzysową, bezpiecznego korzystania z narzędzi, rozpalania ognia i panowania nad nim, komunikacji ze służbami ratunkowymi, poruszania się w trudnym terenie, budowy schronisk, szyfrów.

ZAŁOŻENIE TAKTYCZNE

Uczestnicy mają za zadanie odnaleźć ukryty skarb. Aby otrzymać wytyczne prowadzące do niego, należy w ciągu dwóch dni wykonać zestaw zadań, przejść próby, zdobyć odpowiednią ilość punktów. Tygodniowe szkolenie pozwoli prezprowadzić wieloetapowe działania pozoracyjne i przygotować młodych ludzi do pokonywania życiowych pułapek.

ELEMENTY SKŁADOWE

Niektóre działania uzależnione są od pogody, ukształtowania terenu i kondycji uczestników.

BEZPIECZNA WĘDRÓWKA

Marsz szlakami, ale i poza nimi, turystyka – ale i ewakuacja – wymagają wiedzy i umiejętności. Wędrówka w terenie różni się bardzo od spaceru po parku. Zwłaszcza, gdy trasa będzie długa, pogoda niesprzyjająca, a ścieżki powiodą nas i w skwarne południe, i w środku nocy. Jak badać teren? Jak ustalać odcinki? Jakie zagrożenia brać pod uwagę? Jak stawiać stopy? Umiejętność poruszania się w terenie i analizowanie trasy to algorytm bezpieczeństwa, którego nauczymy uczestników. Przełoży się on bowiem na codzienne podejmowanie wyzwań.

AMAZOŃSKIE OBOZOWISKO

Namioty, hamaki, szałasy. W zależności od sytuacji, używamy do noclegu różnych urządzeń. Namioty trzech typów rozłożymy wspólnie, każdy też nauczy się montować hamak z tarpem (zadaszeniem). Unikatem będzie nauka specjalnego, niezaciągającego się węzła peruwiańskich Indian Machiguenga. Zbudujemy także co najmniej dwa typy szałasów – w tym piętrowy!

SZKOLENIE SAMOOBRONY

Nie trzeba trenować latami, by w sytuacji krytycznej poradzić sobie z przeciętnym agresorem ulicznym. Pół godziny szkolenia wyposaży uczestników w kilka prostych narzędzi, których samodzielne dalsze trenowanie może ich kiedyś wybawić z kłopotu. Szkolenie poprowadzi Krzysztof Petek, 7. stopień kung-fu WingTsun. Szkolenie jest nieinwazyjne, nie zagraża bezpieczeństwu trenujących. Trening zostanie połączony z pokazem specjalnym. Każdego dnia biwaku powtarzamy treningi dla utrwalenia odruchów.

ZAWODY STRZELECKIE

Strzelanie do celu z broni krótkiej i długiej ćwiczy samodyscyplinę, skupienie i panowanie nad fizjologią. Zorganizujemy strzelnicę (broń pneumatyczna) i poprowadzimy szkolenie postaw i technik strzeleckich. W bezpiecznym miejscu będzie można celować do tarcz i puszek. Zawody strzeleckie staną się elementem składowym ogólnej punktacji wiodącej do skarbu.

OGNISKO – ZABAWY INTEGRACYJNE I WIECZÓR OPOWIEŚCI NIESAMOWITYCH

Gitara, ogień, śpiew i kiełbaski z ogniska, do tego pląsy z dzieciństwa i opowieści w półmroku – to elementy, które czynią atmosferę niezapomnianą. Zafundujemy sobie to choćby do rana, wspólna zabawa jest elementem integrujących, obniżającym poziom agresji, pozwalającym introwertykom włączyć się we wspólne działania. W planie jest też wieczór opowieści niesamowitych, połączony ze szkoleniem retoryki.

MOST LINOWY

Wspólnie montujemy niewielki most linowy – zgodnie z normami ratunkowymi. Uczestnicy mają za zadanie przedostać się z płonącego wieżowca do sąsiedniego, z którego można się ewakuować. Wszyscy muszą „przeżyć” – więc i przejść próbę. Most zostanie zamontowany na niewielkiej wysokości, każdy będzie profesjonalnie zabezpieczony. Przed przejściem mostu odbędzie się szkolenie technik bezpiecznego korzystania z mostów wiszących. Most będzie stanowił także element ostatecznych zawodów wiodących do skarbu.

WALKA O OGIEŃ

Ogień towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Umiejętność jego rozpalania, także w warunkach niesprzyjających. Uczestnicy nauczą się rozpalać ogień z pomocą zapałek, zapalniczki, krzesiwa. Dowiedzą się, które drewno płonie nawet, gdy jest mokre. Jak rozpalić ogień z pomocą miotełki. Zrobią pochodnię, nauczą się korzystania z hubki jako narzędzia do przenoszenia ognia. Efektem będzie samodzielnie przygotowany chlebek traperski. Przy ogniu będziemy przygotowywać posiłki, umiejętność jego rozpalania będzie też elementem zawodów wiodących do skarbu.

ELIKSIR ŻYCIA

Bez jedzenia człowiek może przetrwać nawet trzy tygodnie. Bez wody – zaledwie trzy dni. Nauczymy uczestników, jak poszukiwac wody, jak ją pozyskiwać i jak uzdatniać w warunkach polowych. Dowiedza się także, ile wody potrzebujemy w różnych warunkach pogodowych i przy wszelkich aktywnościach. Młodzi ludzie nauczą się obliczać potrezbne zapasy, obsługiwac profesjonalny filtr i budowac własny – z tego, co znajdą w lesie.

ORIENTACJA W TERENIE

Nawet najlepszy piechór przegra, jeśli pójdzie w nieodpowiednim kierunku. Dlatego nauczymy uczestników rysowania planów, korzystania ze znaków topograficznych i patrolowych, orientacji mapy i wyznaczania azymutu według mapy i w terenie. Specjalne plany, których elementy będą znajdywac podczas całego biwaku, doprowadzą ich na koniec do poszukiwanego skarbu. Odbędzie się również gra polergająca na zamianie narysowanych planów.

PRÓBA SAMOTNOŚCI

Ciemność i samotność to wrogowie ludzi żyjących w zorganizowanych, industrialnych społecznościach. Mrok budzi wyobraźnię, brak wsparcia drugiego człowieka – strach. W takich warunkach imaginujemy sobie nawiększe niebezpieczeństwa, strach, potwory. W ciemności przecież tkwi wszystko, czego się lękamy! Specjalna nocna próba pozwoli młodym ludzim pokonać te atawistyczne strachy. Zrozumieją, że mrok jest naszych sprzymierzeńcem, daje bezpieczeństwo, samotność zaś pozwala skupić się tylko na własnych potrzebach i refleksjach. Podczas tej próby pokonają strach, który wielu dorosłym rzuca kłody pod nogi.

MARSZ RATOWNIKA

Chodnikiem i ścieżką potrafi wędrować każdy. Zdarzają się jednak chwile, gdy trezba podjąć decyzję o przeprawie przeztrudny obszar. Pokonanie strachu przed marszem na przełaj, łąkami, mokradłami, gęstwiną może zaważyć w sytuacjach krytycznych na życiu młodych ludzi – albo bezpieczeństwoe tych, do których rtzeba z ratunkiem dotrzeć. Marsz stanowi element szkolenia prowadzaenia akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Szkolenie rpzeprawowe przekłąda się też na ogólnożyciowy algorytm pokonywania przeszkód. „Nie boję się szkolnych wyzwań, skoro potrafiłem pokonać leśne bagniska!”.

LASERTAG

Amerykańscy Rangersi (oddziały specjalne) korzystają z systemu lasertag podczas profesjonalnych szkoleń. Nasz współpracownik korzysta z identycznego sprzętu, by poprowadzić gry integracyjne. Karabiny, czujniki, bazy, apteczki – różne scenariusze. Gra od godziny do kilku przyniesie uczestnikom prawdziwe emocje – niezależnie od wieku. Ten typ szkolenia uczy działania w grupie, komunikacji, konsekwencji i kreatywnego poszukiwania rozwiązań tam, gdzie dotychczasowe sięnie sprawdziły.

NOCNA GRA TERENOWA

Podzieleni na grupy zwiadowcze, uczestnicy w określonym na mapie terenie muszą wieczorem założyć bazę. Przed nią umieszczają specjalny świecący totem. Ich zadaniem jest przetrwać noc w ciszy, nie dać się podejść, utrzymać totem – a jednocześnie na specjalnym planie okolicy zaznaczyć wszystkie pozostałe obozowiska a w miarę możliwości – zabrać rywalom ich totemy. W obozowisku zwiadowcy przygotują posiłek z otrzymanych zasobów. Gra ćwiczy umiejętnośc poruszania się w terenie, orientację, komunikację w ciszy.

CZOŁGIEM PRZEZ PRERIĘ

Niewielu zdaje sobie sprawę, czym naprawdę różni się samochód terenowy od dużej osobówki. Uczestnicy otrzymają szanse poprowadzenie terenowego samochodu poprzez łąki i wądoły po specjalnie wyznaczonej, bezpiecznej trasie. Przejadą przez wodę, wespną się na wzgórze, pokonają górę kamieni i ścięte pnie. Zrozumieją, do czego służy refuktor i jak działa blokada mechanizmu różnicowego. Trasa będzie pozorować drogęratunkową wiodącą do rannych.

SPOTKANIE Z MISTRZEM

Odwiedzi nas Jacek Pałkiewicz, odkrywca źródeł Amazonki, znawaca Amazonii i Syberii, eksplorator, który przebył wszystkie pustynie świata i od pół wieku jest wciąż w trasie. Opowie o przygodach, pokażemy fotografie z jego wypraw, uświadomi też młodym ludziom, jak ważna jest determinacja, zaangażowanie i walka z losem o realizację życiowych planów. Jego zdaniem szczególnie dziś łatwo osiągnąć sukces – absolutna większość bbowiem młodego pokolenia nawet nie próbuje dopiąc swego, pokanać przeszkody, zacisnąć zęby i dążyć do celu.

LEŚNA KUCHNIA

Przyrządzenie jajecznicy nie wydaje się problemem. Ale gdy trzeba ją zrobić w kotle, na ognisku, ze sto jaj – zaczynają się kłopoty. Specjalista żywienia wyprawowego poprowadzi szkolenie dotyczące planowania zakupów dla większej grupy, ustalania menu i przyrządzania posiłków. Podczas przygotowywania śniadań, obiadów i kolacji uczestnicy nabędą umiejętności radzenia sobie ze skromnym wyposażeniem, poznają sztyczki wiodące na skróty do smacznych i pożywnych potraw. Nauczą się też czyścić kocioł i menażkę bez detergentów.

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Nie wystarczy posiadanie apteczki. Trzeba jeszcze w odpowiedniej chwilu umieć z niej skorzystać. Podczas panelowego szkolenia uzupełnymi wiedzę młodych ludzi dotyczącą wyposażenia apteczki i użycia jej elementów w sytuacjach krytycznych. Młodzi ludzie poznają procedurę postępowania w sytuacji wypadku drogowego, w terenie, odnalezienia nieprzytonego czy rannego człowieka. Obalimy też mity dotyczące działań i zawartości apteczki.

SKARB

Zwieńczeniem biwaku zabaw będzie odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez Hansa Guentera, złodzieja z SS. Sam skarb trafi do muzeum, ale jego znalazcy otrzymają cenne nagrody.